Název O prospěšnosti alkoholismu
Autor Michail Bulgakov
Vydavatel Pistorius & Olšanská, s.r.o.
Jazyk česky
Délka textu 134 kB
74 přepočtených stran*
28 obrázků 
 
Cena 89,00 Kč


ukázka
Mobipocket
Pro čtení si instalujte Mobipocket.

Stručný popis

Výbor krátkých próz Michaila Bulgakova, souborně nazvaný O prospěšnosti alkoholismu, představuje slavného ruského spisovatele v českém prostředí především jako humoristu a satirika.

Anotace

Výbor krátkých próz Michaila Bulgakova, souborně nazvaný O prospěšnosti alkoholismu, představuje slavného ruského spisovatele v českém prostředí především jako humoristu a satirika. Některé z textů do výboru zařazených představují na svoji dobu odvážnou reflexi témat tabuizovaných, zejména v sovětské společnosti 20. let, kdy většina povídek vznikla. Výbor je doplněn Bulgakovovým Dopisem vládě SSSR z 28. března 1930, který dokresluje dobový kontext spisovatelovy tvorby. Ačkoli tento dopis představuje jeden ze základních dokumentů demaskujících období stalinismu, vyjde v českém překladu poprvé.
Vybrané předlohy nesou stopy lehkého pera zkušeného prozaika a současně nepostrádají schopnost kritické reflexe obecně srozumitelných životních situací i lidských povah. Čtenářskou přitažlivost výboru jako celku umocňuje také bezprostřednost formálního zpracování jednotlivých textů sahající od deníkových záznamů (Bludný Holanďan) až po útržky telefonních rozhovorů (Spojovatelky).
Michail Bulgakov (1891–1940) byl ruským novinářem, prozaikem a dramatikem, živil se i jako herec či kulisák. Mezi autorova patrně nejproslulejší díla patří romány Mistr a Markétka a nedokončený Divadelní román, ty však vyšly až posmrtně. Za svého života byl Bulgakov znám spíše jako dramatik (Dni Turbniových, Zojčin byt, Moliére), jejž „revoluční“ kritika neustále trhala na kusy. Některým z jeho představení nedovolila více než několik repríz, jiná se po celém roce zkoušení na jeviště ani nedostala. Prózy vydával především časopisecky, například román Bílá garda, novelu Diaboliáda, ale i několik povídek z cyklu Zápisky mladého lékaře.
 

 
* přibližný počet stran v tištěné knize rozměru 14x20 cm odvozený z počtů znakůElektronické knihy nejsou vázané na čtecí zařízení. Obsah e-knihy je kódovaný a není určen k převádění na jiné typy souborů.

© Warbler | Kontakt | Web admin